Nedejme si přírodu

Vážení a milí zákazníci, od 15.12.2012 vstupuje v platnost další restriktivní nařízení EU, které nám zakazuje psát u všech bylin a přírodních přípravků k čemu jsou určeny a přikazuje veškeré tyto texty odstranit ze stránek. Více info ZDE


NOVINKY

arr325.1. - SNÍŽENÍ CENY - QUINOA BÍLÁPRODUKTY QUINUA, QUINOA   Quinua (quinoa) je prastará bylina peruánských And, která se pěstovala...

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

NAŠE CENA: 132 Kč
NAŠE CENA: 490 Kč
NAŠE CENA: 530 Kč

KONTAKTY

Solia, s r.o. (Čajový dům)
Rybná 716/24
11000 Praha 1 - Staré Město
tel: +420 777 866622
napište nám
Korespondenční adresa: Česká 248, 46841 Tanvald
Provozovna a výd. místo: Česká 248, 468 41 Tanvald

ZBOŽÍ V AKCI

NAŠE CENA: 120 Kč
NAŠE CENA: 280 Kč
NAŠE CENA: 280 Kč

PERU - země Inků / Říše Inků (1438-1532)

Inkové vytvořili nejrozsáhlejší říši v před-kolumbijské Americe. Inkové nazývali svou říši slovem „Tahuantinsuyo“, což v jejich jazyce (Quechua) znamená "Čtyři spojené regiony". Incká říše dosáhla svého největšího rozkvětu na počátku šestnáctého století. Inkové tou dobou postupně ovládli území veliké 3 mil km2, které zahrnovalo v dnešních relacích část území Kolumbie, téměř celé území Ekvádoru, přibližně polovinu území Peru, velkou část Bolívie, severní polovinu území Chile a severo-západní část území Argentiny.

Impérium Inků má kořeny v kmenové civilizaci, která založila město Cuzco. To se později stalo i hlavním městem celé Incké říše. Pachacutec byl první vládce, který za svého panování značně rozšířil hranice ovládaného území. Jeho potomci pokračovali v postupném rozvoji říše, jak násilnou, tak i mírovou cestou.

Cuzco, královské město, bylo postaveno tak, aby tvarem připomínalo pumu, přičemž Inkové v její hlavě umístili hlavní královskou budovu , kterou tvoří to, co dnes známe jako Sacsayhuaman. Správa říše, politické a vojenské centrem byl umístěn v Cuzco. Říše byla rozdělena do čtyř oblastií: Chinchasuyo, Antisuyo, Contisuyo a Collasuyo.

Úředním jazykem byla Quechua (povinná pro všechny obyvatele). Bylo to ale vlastně původně jazyk, kterým mluvil kmen žijící vedle kmene Inků. Lidem, kteří obývali dobytá území Inky (tzn. jednotlivá území kmenů, království, států a měst apod.), bylo umožněno praktikovat své vlastní náboženství a životní styl , ale musely uznat nadřazenost kulturních zvyklostí Inků nad svými vlastními. Inti, bůh slunce, byl uctíván jako jeden z nejdůležitějších bohů říše. Jejím ztělesněním na Zemi byl Inca ("císař").

Říše Inků byla rozdělená do jednotlivých panství s obyvatelstvem děleným do několika vrstev - nejvyšším stupněm byl pro všechny vládce říše Inca. Ekonomika byla založena na kolektivním vlastnictví půdy. V podstatě byla Říše Inků koncipována jako odvážný a smělý civilizační projekt, založený na myšlence, v níž byla nejdůležitější harmonie vztahů mezi lidskou bytostí, přírodou a bohy.

Inkové měli mnoho zajímavých zvyků: například neobyčejná slavnost Inti Raymi pořádáná na počest boha Slunce během které Inkové objetovali panny. Impérium mělo velkou rozlohu a disponovalo impozantní silničním systémem spojující všechny oblasti říše. Tento systém se nazývá „Inca Trail“ a byl zejména využíván tzv. chasquis, kteří byli posli zpráv a důmyslně tak zajišťovali efektivní řízení celé říše.

Machu Picchu je název nejslavnější incké velmi dobře zachovalé památky - zříceniny, která se nachází na hřebenu hory tyčící se nad údolím Urubamba ve výšce asi 2 430 m. Toto město, které bylo i oficiálním místem vládce říše – Inca – se nachází asi 70 km severozápadně od města Cuzco. Název Machu Picchu znamená v jazyce quechua „Starý štít“, ale je také často označovaný jako "Ztracené město Inků" (Lost City of the Incas), protože toto místo nebylo po několik staletí známé a věděli o něm jen místní lidé. Machu Picchu bylo znovu objeveno až v roce 1911 archeologem Hiram Bingham z Yaleské university, který o tomto místě napsal bestseller a tak jej proslavil po celém světě. Peru se dodnes ale snaží o navrácení tisíců artefaktů, které Bingham na Machu Picchu odvezl.

Ačkoliv je Machu Picchu zdaleka nejvíce mezinárodně známé místo Inků, Peru se může pochlubit velkým množstvím dalších míst, kde návštěvník může vidět rozsáhlé a dobře zachovalé trosky z inckého období (nebo staršího). Architektura Inků i jejich stavitelské schopnosti udivují archeology i dnes. Příkladem může být pevnost Sacsayhuaman ve městě Cuzco se svými „cik cak“ tvarovanými zdmi, které se skládají z masivních balvanů, které jsou opracovány tak, že k sobě perfektně doléhají a stojí pevně po několik staletí. Tato pevnost přetrvala i několik velkých zemětřesení i přesto, že Inkové ke spojení balvanů nepoužili žádnou maltu. Rýhy, které dnes můžeme na těchto stěnách vidět, jsou důsledkem bitev mezi Španěly a Inky a jinými bitvami během koloniální éry. Postupem času jak se město Cuzco rozrůstalo, byly některé kameny Sacsayhuaman demontovány a použity jako stavební materiál pro nové stavby. Stále ale nevíme, jakým způsobem Inkové tyto balvany tvarovali a vyhladili, ani jak je Inkové vůbec byli schopni dopravit z hor a vyzvednout je do takové výšky, aby z nich postavili vysoké stěny.