Nedejme si přírodu

Vážení a milí zákazníci, od 15.12.2012 vstupuje v platnost další restriktivní nařízení EU, které nám zakazuje psát u všech bylin a přírodních přípravků k čemu jsou určeny a přikazuje veškeré tyto texty odstranit ze stránek. Více info ZDE


NOVINKY

arr325.1. - SNÍŽENÍ CENY - QUINOA BÍLÁPRODUKTY QUINUA, QUINOA   Quinua (quinoa) je prastará bylina peruánských And, která se pěstovala...

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

NAŠE CENA: 61 Kč
NAŠE CENA: 490 Kč
NAŠE CENA: 253 Kč

KONTAKTY

Solia, s r.o. (Čajový dům)
Rybná 716/24
11000 Praha 1 - Staré Město
tel: +420 777 866622
napište nám
Korespondenční adresa: Česká 248, 46841 Tanvald
Provozovna a výd. místo: Česká 248, 468 41 Tanvald

ZBOŽÍ V AKCI

NAŠE CENA: 700 Kč
NAŠE CENA: 280 Kč
NAŠE CENA: 200 Kč

PERU - země Inků / Starověké civilizace v Peru

Nejstarší civilizace se na území dnešního Peru objevily již před 8000 lety, a to na pobřeží v provinciích Chilca a Paracas a v Andách v provincii Callejón de Huaylas. Během následujících třech tisíc let postupně obyvatelé opustili kočovný život a usadili se, začali obdělávat půdu, pěstovat rostliny (kukuřice, bavlna), domestikovali zvířata (lamy, alpaky, morčata) a rozvinuli mnoho technik, jako např. spřádání a pletení textilu z bavlny a vlny, výrobu košíků a keramiky.

Peru můžeme pokládat za jednu z kolébek civilizace, protože ve stejné době, jako ve starobylé Číně, Egyptě, Indii a Mezopotámii se zde zformovalo několik civilizací. Nejstarší civilizace, o které máme více informací , je Norte Chico civilizace (také nazývaná Caral), která vznikla přibližně v roce 3000 př. n. l. Další civilizací je kultura Chavin, která se objevily asi 1200 př. n. l. Pro obě tyto civilizace bylo společné, že stavěli monumentální chámy, státním zřízením to byly teokracie a také to, že se v nich nerozvinuly větší střední třídy obyvatel. Centrem kultury Chavin byl chrám Chavin de Huantar jehož stěny jsou ozdobeny sochami bohů ve tvaru kočkovitých šelem.

Kultura Paracas se objevila na jižním pobřeží přibližně v roce 300 př. n. l. Na rozdíl od jiných civilizací, využívali pro výrobu textilu vedle běžné bavlny i vlákna lamy vikuňa. Tato inovace se rozšířila na severním pobřeží Peru až o 1 století později.

Dalšími civilizacemi, které se nacházely na pobřeží, byly kultury Moche a Nazca. Obě tyto kultury zažili největší rozkvět v období od roku asi 100 př. n. l. do asi 700 n. l. Kultura Moche je známá pro své působivé kovářské výrobky a keramiku, která je považována za jednu z nejkvalitnější, jenž se nám ze starověku dochovala. Na druhou stranu kultura Nazca je známá zejména textilní výrobou a tajemnými obrovskými obrazci na planině Nazca, které pravděpodobně fungovali jako obrovský zemědělský kalendář.

Význam těchto pobřežních kultur začal nakonec klesat v důsledku opakujících se povodní způsobených efektem El Nino, které se střídaly s obdobími sucha. V důsledku toho se převládajícími kulturami stali civilizace Huari a Tiwanaku sídlící ve vnitrozemí v Andách na území dnešního Peru a Bolívie. Další významné kultury, byly soustředěny v městských státech (Chancay, Sipan a Cajamarca) a dalších říších: Chimor, Chachapoyas, Tiahuanaco a Wari. Tyto kultury vynalezli relativně pokročilé techniky pěstování plodin (terasování a řízení různých ekologických zón), zpracování zlata a stříbra, výrobu porcelánu, metalurgii, pletení textilu a v neposlední řadě i pokročilé stavitelství, což dokazuje např. pevnost Kuelap postavená ve 3000 m nad mořem, která je 600 m dlouhá, 110 m široká a se stěnami vysokými až 19 m.

Na pobřeží Peru se později (1100 – 1500 n. l.) objevila další významná civilizace nazývaná Chimu, významná svými velmi pokročilými technikami zpracování zlata, stříbra a jiných kovů a která postavila nedaleko města Trujillo z hliněných cihel velké osídlení Chan Chan pokrývající 20 km² (z toho obranná pevnost zabírala 6km²).

Již okolo roku 700 n. l. se v těchto kulturách rozvinuly systémy sociální organizace, které byly předchůdci sociálního systému civilizace Inků. Ne všechny andské kultury byly ale ochotny nabídnout jejich loajalitu Inkům. Když Inkové začali rozšiřovat své impérium, byly některé kultury vůči tomu otevřeně nepřátelské. Názorným příkladem byla civilizace Chachapoyas, která se tomu bránila, i když byla nakonec také začleněna do Říše Inků.